Chcialabym dowiedziec sie czegos o Marcie Marchwickiej wlascicielce palacu w Rykach, skad pochodzila, kim byli Jej rodzice , gdzie zostala pochowana. Wiem ze zmarla w 1915 roku i ze z malzenstwa ze Zdzislawem Marchwickim bylo czworo dzieci. Jak losy potoczyly sie dzieciom? Wiele ,wiele pytan. Czy ktos moglby mi pomoc i zna odpowiedzi na te pytania? Bylabym bardzo wdzieczna.
i dalej na ww stronach : dzieci, wnuki i prawnuki a także rodzeństwo wyżej wyminienionych.
Pojawiają się również inne znane w Rykach nazwiska: Konarzewski, Komierowski.
Zastanawia mnie tylko dlaczego pisze się w ryckiej biografii : Marta Ludwika Marchwicka? Czyżby chodziło jednak o inną osobę?
Marchwicka Marta Franciszka Józefa Agnieszka, z d. Łabęcka, ur. w 1882 w majątku Okęcie pod Warszawą, zm. 09.07.1915. Kupiła w 1906 od Jezierskich majątek Ryki. Ofiarowała 7 morgów gruntu pod budowę kościoła i plebanii. Wszechstronnie utalentowana, m.in. obrazy: "Martwa natura" i "Pejzaż". Współwłaścicielka zespołu pałacowo-parkowego. Mąż: Zdzisław. [Tomasz Niemirowski, wg: MGCK, MR 12/2001, s. 18; Maria Trzaskowska MR 1/2002, s. 34]
Marchwicki Zdzisław (dziadek), (18411912). Powstaniec z 1863. Organizator i dyrektor Powszechnej Wystawy Krajowej w Galicji w 1894, współtwórca Banku Ziemskiego, wiceprezydent Lwowa za prezydentury Ignacego Mochnackiego. Ojciec Zdzisława Marchwickiego. [Tomasz Niemirowski, wg: MGCK, MR 12/2001, s. 18]
Marchwicki Zdzisław (ojciec), ur. w 1875 w majątku Brzeźno Wielkie koło Goworowa w pow. ostrołęckim, zm. w Rykach 09.03.1934, s. Zdzisława. Żona: Marta z d. Łabęcka. Dzieci: Zdzisław Franciszek Salezy, Helena Maria Zdzisława 25.12.1908 (ukończ. gimnazjum Plater Zyberk, Ecole Politique w Paryżu i uczelnię ekonomiczną w Londynie), Marcin Antoni Zdzisław 08.1912 (studiował nauki rolnicze w Cieszynie), Sabina Maria Irena Zdzisława po mężu Komierowska 1915. Współwłaściciel zespołu pałacowo-parkowego w Rykach, który obejmował 655,61 ha, z czego pow. stawów rybnych wynosiła 266,7 ha. [Bogumiła Porowska]
Marchwicki Zdzisław Franciszek Salezy (syn), ur. 27.08.1904. Ukończył SGGW. W imieniu rodziny ofiarował 02.06.1935 2000 m2. na budowę remizy strażackiej w Rykach. Podczas wojny służył w I Dywizji Pancernej gen. Maczka. [Tomasz Niemirowski, wg: MGCK, MR 12/2001, s. 18; Maria Trzaskowska MR 1/2002, s. 34]
.....Marchwicka Marta Franciszka Józefa Agnieszka, z d. Łabęcka, ur. w 1882 w majątku Okęcie pod Warszawą, zm. 09.07.1915. Kupiła w 1906 od Jezierskich majątek Ryki.....
W 1906r majątek od Jezierskich zakupił hr. Adam Ronikier. Marta Marchwicka zakupiła z kolej dobra Ryki od hr. A.Ronikiera w 1913r.
Jestem w błędzie?
Dziekuje serdecznie. Ale w dalszym ciagu nic nie wiem o Rodzicach Marty Labeckiej. Czy nic nie ma w Kronice Ryk? W Forum tym ktos napisal "hrabina Marta Labecka (Marchwicka)" Czy Jej grob jest w Rykach, bo nie jest pochowana razem z mezem na Powazkach. Serdecznie dziekuje.
Czy Jej grob jest w Rykach, bo nie jest pochowana razem z mezem na Powazkach. Serdecznie dziekuje.
Wanda
Pamiętam opowiadanie nie żyjącej już dawno p.Wasiłkowej (mieszkała na ul.Warszawskiej) o okolicznościach samobójczej śmierci Marty Marchwickiej.Pani Wasiłkowa była wtedy w pałacu pokojówką.Podobno Marta Marchwicka nakarmiła jeszcze swoją córkę Sabinę a następnie zastrzeliła się z pistoletu.Została najpierw pochowana w Rykach a potem ekshumowana wraz z mężem do Warszawy.
Słyszałem kiedyś od jednej osoby, że ktoś z pracowników ryckiego domu kultury posiada spisaną historię Marchwickiej lub jej całej rodziny. Może tą osoba jest Pani Bogumiła Porowska. W tej chwili już nie pamiętam. Więc musisz tam skierować swoje poszukiwania.
Skoro była to rodzina o korzeniach żydowskich może warto skierować się również do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jeżeli nie mają dokumentów, to może pomogą skontaktować się z jej potomkami. O potomków popytaj również na forum stron internetowych prowadzonych przez ludność żydowską. Kiedyś w ten sposób otrzymałem kilka kontaktów.
Pozdrawiam
.......W 1789 roku Okęcie liczyło 26 gospodarstw. W XIX wieku tutaj powstał wielki majątek ziemski obejmujący Okęcie, Raków i Marcinkówkę. Właścicielami tego majątku była rodzina Łabędzkich. Zabudowania jego folwarku mieściły się przy obecnej ulicy 17 stycznia. Dla tej rodziny w 1856r. zbudowano pałacyk według projektu Bolesława Orłowskiego. Administracyjnie w tym okresie tereny te należały do gminy Pruszków. Również wówczas tamże wybudowano Szosę krakowską. i forty obronne...
Wymieniana jest jednak rodzina Łabędzkich a nie Łabęckich więc może rodowe nazwisko Marty Marchwickiej to Łabędzka?
1918 - za kadencji wójta gminy Skorosze Aleksandra Kopińskiego, szkoła znajdowała się w dużym drewnianym domu, należącym do dziedziców Okęcia Piotra i Marii z Łabędzkich-Bagieńskich, przy obecnej ulicy Aleja Krakowska. Jednak z chwilą utworzenia tam sklepu "Poranek", szkołę przeniesiono do Załusk, domu Józefa Urbana, czyli do tzw. "białej karczmy".
..OKĘCIE - to folwark w powiecie warszawskim, gmina Pruszków, parafia Służewo, sześć wiorst od stolicy, 81 mieszkańców, piękne gospodarstwo, wzorowa obora - wspomina źródło pisemne z 1886 roku.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej (1918), we współposiadanie majątku dzięki małżeństwu wszedł Piotr Bagniewski, wykształcony, światły ziemianin, syn uczestnika Powstania Styczniowego (1863-1864) z Lesznowoli pod Warszawą, który pojął za żonę Marię Łabędzką, wnuczkę pułkownika artylerii, uczestnika Powstania Listopadowego (1830-1831) i zaprowadził na tej ziemi wzorową gospodarkę rolną. W tym okresie Okęcie zostało uwzględnione w planach przestrzennego zagospodarowania miasta......
Z innego źródła:
http://www.infowarszawa.pl/strony.php?id=140 .....W XIX w. Okęcie wraz z Rakowem i Marcinkówką weszło w skład wielkiego majątku Łabęckich, którego zabudowania folwarczne usytuowane były wzdłuż dzisiejszej ul.17-go Stycznia. W 1856 r. wzniesiono tam również pałacyk zaprojektowany przez B.Orłowskiego. Dotrwał on do naszych czasów, a jego resztki rozebrano podczas budowy Krajowego Portu Lotniczego....
Łabędzki v. Łabęcki?
[ Dodano: 20.02.2009 8:48 ]
Krystian Pielacha napisał:
Skoro była to rodzina o korzeniach żydowskich może warto skierować się również do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jeżeli nie mają dokumentów, to może pomogą skontaktować się z jej potomkami. O potomków popytaj również na forum stron internetowych prowadzonych przez ludność żydowską.
Pozdrawiam
Znalazlam wydruk z ksiag wieczystych z palacu w Rykach. Niestety jest pisany po rosyjsku. Jest to wpis dotyczacy Marty Labeckiej (Labedzkiej?).
Jedynie co moge przeczytac to wszystkie imiona uzywane przez Marte czyli Marta Ludwika Franciszka Jozefa Agnieszka. Wpis ten jest podpisany przez Jozefa Konarzewskiego.
Zna Wpis ten jest podpisany przez Jozefa Konarzewskiego.
Konarzewski (jego żona z domu Skalska),dzierżawca majątku Marchwickich,chociaż podpisał ten dokument, nigdy w Pałacu nie mieszkał a na Boguszach(dzisiejsza karczma).Kiedy Bolszewik zbliżał się do Ryk w 1944 "przeniósł się szybko" do Gdańska,gdzie mieszkał do końca swojego życia.Po śmierci wraz z żoną ekhumowany do Ryk.
Kiedyś w rozmowie jeden z mieszkańców Ryk powiedział mi, że – tak jak mówisz Cyganie - przed wojną w imieniu Marchwickiej dobrami ryckimi zarządzał Wacław Konarzewski, który rzekomo miał też przekazać ziemię pod budowę domu strażackiego. Natomiast na Boguszach mieszkał jego brat, który tam był dziedzicem. Czy razem mieszkali na Boguszach?
Historia jest ciekawa:
1/
-Marta Marchwicka zmarła tragicznie 9.VII.1915r. w wieku 33 lat
-mąż Marty Marchwickej - Zdzisław zmarł w dniu 9 III 1934r w wieku 59lat
2/
Cytat:
"Krystian Pielacha"
...Kiedyś w rozmowie jeden z mieszkańców Ryk powiedział mi, że – tak jak mówisz Cyganie - przed wojną w imieniu Marchwickiej dobrami ryckimi zarządzał Wacław Konarzewski, który rzekomo miał też przekazać ziemię pod budowę domu strażackiego. Natomiast na Boguszach mieszkał jego brat, który tam był dziedzicem. Czy razem mieszkali na Boguszach?...
więc mając powyższe na względzie w czyim imieniu majątkiem Ryki zarządzał Konarzewski / Wacław lub Józef?/ w latach 1934-1945/?/
Wygląda na to, że w imieniu syna też Zdzisława / ur.27.VII.1904r w Rykach, zm.8.II.1989r. Edinbourgh, Scotland/ lub córki Sabiny/ur.8.XII.1914 w Warszawie-zm.3.XI.2001 w Warszawie/
Sabina Marchwicka po mężu Komierowska musiała zamieszkiwać w Rykach conamniej w roku 1943 gdyż urodził się w tym mieście jej syn -Michał Komierowski /22.I.1943r/:
http://www.sejm-wielki.pl/b.php?o=cz.I031899
Myslę, że sam Konarzewski /Józef, Wacław/ nie jest osobą przypadkową dla rodziny Marchwickich, gdyż rodzina Konarzewskich jest powiązana z rodziną Marchwickich / patrz-Stryjowie lub wujowie oraz ciotki, i kuzyni (kuzynki)/:
http://www.sejm-wielki.pl/b.php?o=sw.84456
gdzie opisany jako N.Konarzewski /urodzony z grubsza* w roku 1870 / był mężem Marii Marchwickiej /urodzona z grubsza* w roku 1880/ -młodszej siostry Zdzisława Marchwickiego-"seniora"
Dear Mrs. Terese Pencak Schwartz,
It was with great interest that I read your historical
account of the Holocaust of Polish people not of Jewish origin. Please translate this article in to the English language - not in Polish only.
To add to your account - my Komierowski family was also victims of German invasion and occupation of Poland during
WW II. In the first hours of September 1st, 1939 Tomasz
Komierowski, col. Konstanty Komierowski were arrested and executed. Many more members of Komierowski family lost their life or (1000 years old Komierowo) family estates including all belongings during the war time.
Because they were members of the old patriotic Komierowski family, the Gestapo had prepared all family members to be
exterminated. During WW II family help many people in needs
(underground Polish Army, prisoners, priests in Dachaua, Auschwitz concentration camps, including Jewish population in town of Ryki. After the WW II family was ostracised and oppressed by communist government. For Komierowski family the WW II ended in 1989 when communist government collapsed.
Above are additional statement of the victims of WW II and
Yalta Agreement.
To o tym dokumencie jest mowa:
/udostępniony przez p.Wandę/
Znane, już prezentowane na tym forum zdjęcie- rynek w Rykach / 1930r./ -dzień targowy:
Na zdjęciu wyróżnia się jedna osoba, jakby nie pasująca do zebranego tłumu- wyprostowany mężczyzna w stroju do konnej jazdy/ buty i bryczesy/, mający na głowie, modny w tamtych czasach, biały kapelusz:
Czy może to być 26-letni Zdzisław Marchwicki - junior?
Otóż dzierżawcą majątku Marchwickich był Józef Konarzewski i na pewno mieszkał na Boguszach do chwili opuszczenia Ryk.Natomiast jego brat (być może miał na imię Wacław),który był rządcą w majątku ,mieszkał w Rykach w drewnianym budynku z gankiem w podwórzu dworskim..Przed gankiem rósł duży kasztan.Jego żona była nauczycielką i w czasie okupacji prowadziła tajne nauczanie w zakresie szkoły średniej.Matka obu Konarzewskich , Wiktorowa Konarzewska, pochowana jest na cmentarzu w Rykach.Natomiast Marta Marchwicka zastrzeliła się,ponieważ jej mąż zajmował się majątkiem niczym pan Jan z "Anielki" B. Prusa.Nie wiem ,ale chyba spadkobiercy M. Marchwickiej oddali dobra ryckie w dzierżawę.Dopiero dzierżawca,J.Konarzewski ,doprowadził majątek do kultury.Dzieci Marchwickich przyjeżdżały do Ryk i mieszkały wtedy w pałacu.Mąż Marchwickiej również tu bywał (z drugą żoną czy przyjaciółką?). Sabina Komierowska mieszkała w pałacu w czasie wojny ,ale wyjechała z Ryk jak zbliżał się front.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach