Forum forum.ryki.pl
Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Żydzi, Niemcy, Węgrzy,Włosi........... w Rykach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl > Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat - Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cygan

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: 28.01.2009 22:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli już poruszamy sprawę obozów to myślę,że na przypomnienie zasługuje także obóz w Bazanowie Starym.Co prawda bez baraków ale ogrodzony drutem kolczastym.Znajdował się na polu p.Czesława Rybaka.
Był to obóz w którym bolszewicy mozolnie utrwalający ludową władzę, więzili schwytanych żołnierzy AK.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
halina

PostWysłany: 31.01.2009 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nawet w Bazanowie był obóz?
Powrót do góry
Krystian Pielacha

PostWysłany: 22.05.2009 20:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Przeglądałem jakiś czas temu akta Okręgowego Sądu Warszawskiego z lat powojennych zgromadzone w Archiwum Państwowym w Milanówku, Oddziale Archiwum m.st. Warszawy. Natrafiłem dosyć przypadkowo na akta procesu przeciwko Franciszkowi Brzostowskiemu, sekretarzowi gminy Ryki w latach 1934–1944. Był on oskarżony o współpracę z Niemcami w okresie wojny. Oskarżyli go o to jacyś Żydzi i mieszkańcy Ryk. Sprawa zakończyła się jego uniewinnieniem. Raczej był tylko pomówiony za jakieś osobiste zatargi. Mieszkańcy Ryk z którymi rozmawiałem nie przypominali sobie, aby Brzostowski w czasie wojny współpracował z Niemcami, czy działał na szkodę lokalnej społeczności.
Teraz zmierzam do sedna sprawy. Otóż w protokole z przesłuchania jednego ze świadków – Bronisława Piątka (woźnego gminnego w czasie okupacji) – odczytać można następujące jego słowa: że w czasie okupacji w Rykach istniała „Firma Schalinger et Co” (tak zapisane), w której wg świadka pracować miał zgermanizowany Czech Kubelbek.
Dla mnie jest to kolejne potwierdzenie, że w Rykach nie było obozu pracy. Tylko firma, która oprócz wykorzystywania więźniów, zatrudniała na normalnych zasadach pracowników. Bronisław Piątek, który wojnę Rykach przeżywał można powiedzieć z pełną świadomością jako dorosły człowiek, prawdopodobnie z duża dokładnością był w stanie odróżnić obóz od firmy. Najprawdopodobniej miał kontakt z osobami tam pracującymi, a nawet wiele razy mógł przebywać w sąsiedztwie tej firmy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
cygan

PostWysłany: 22.05.2009 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystian Pielacha napisał:
Otóż w protokole z przesłuchania jednego ze świadków – Bronisława Piątka (woźnego gminnego w czasie okupacji) – Bronisław Piątek, który wojnę Rykach przeżywał można powiedzieć z pełną świadomością jako dorosły człowiek, prawdopodobnie z duża dokładnością był w stanie odróżnić obóz od firmy. .

Tylko krótka,uzupełniająca informacja dotycząca pana Bronisława Piątka.Był on woźnym nie tylko w czasie okupacji ale i długie lata po wojnie.Do jego obowiązków należało między innymi zapalanie i gaszenie tych kilku lamp ulicznych,które były w naszym mieście.Robił to przekręceniem kontaktu na korytarzu w Miejskiej Radzie.Poza tym roznosił różnego rodzaju urzędowe wezwania np,na milicję.W wolnych chwilach był zapalonym wędkarzem i co tydzień,wraz z innymi,jeździł na rowerze nad Wieprz.
Powrót do góry
halina

PostWysłany: 28.06.2009 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przypadkiem znalazłam coś o żydowskich Rykach:
www.sztetl.org.pl
Powrót do góry
TicTac

PostWysłany: 06.07.2009 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużo ciekawych wiadomości można znaleźć w internecie. Poniżej link ze zdjęciem z wielkiego pożaru Ryk w 1925r.:

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/125691/4527084a5d5f0c8ddc9e198670cf243f/
Ruiny starej synagogi i dawni mieszkańcy centrum Ryk.
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 07.07.2009 20:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystian Pielacha napisał:
Dla mnie jest to kolejne potwierdzenie, że w Rykach nie było obozu pracy. Tylko firma, która oprócz wykorzystywania więźniów, zatrudniała na normalnych zasadach pracowników.

Kliknąć!

Jak widać obóz w Rykach nazywany jest obozem pracy przymusowej- "Zwangsarbeitslager"
i powstał 13 maja 1942.Jest wymieniony także obóz w Stawach i Skrudkach - Stefance (budowa bunkru przy szosie lubelskiej).
Na liście,której fragment tutaj widzimy jest wymienionych 1770 obozów
pracy przymusowej.
Powrót do góry
Krystian Pielacha

PostWysłany: 07.07.2009 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to już znaczący dowód w kierunku istnienia obozu. Interesuje mnie z jakiego źródła ten wykaz pochodzi. Jego tytuł, organ go wydający i rok wydania - jeśli są znane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl -> Wspomnienia Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

Skocz do: