Forum forum.ryki.pl
Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Telekomunikacja w Rykach szczególnie w foto M.H.
Idź do strony Poprzedni  1, 2
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl > Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat - Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krystian Pielacha

PostWysłany: 02.12.2009 0:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie tego mieszkańca co miał rzekomo sypać piach do osi wagonów, to z rok temu z nim rozmawiałem. Wspomniał mi o tym incydencie. Twierdził stanowczo, że on nic takiego nie robił, że to był tylko pretekst UB aby go ponownie wsadzić do więzienia. Osoba ta współdziałała z odziałem „Orlika” w niektórych akcaja.

Niedawno przeglądałem wersję robocza przyszłej książki Pan Leszka Pietrzaka o podziemiu antykomunistycznym w Inspektoracie Puławskim. Dobrze przebadał dokumenty do tego tematu i w jego pracy znalazłem jedynie krótka informację o Związku Patriotów Polskich w Rykach:
„Inną organizacją konspiracyjną, jaka funkcjonowała na terenie powiatu garwolińskiego po roku 1947 była organizacja używająca nazwy „Związek Patriotów Polskich” (ZPP). Organizacja miała zostać założona w 1951 r. w środowisku młodzieżowym w Rykach. Liczyła 7 członków a na jej czele stał Andrzej Wielgosz”.
O wielu innych organizacjach z terenu Inspektoratu Puławy również zachowały się tylko takie lakoniczne wiadomości.
Na podstawie tylko jednego dokumentu trudno chyb ocenić, czy ZPP w Rykach prowadził jakąś działalność. Czy jeszcze żyje Andrzej Wielgosz. Jak nie on to może jego dzieci, coś by wiedziały. Warto by też było się popytać o tym starszych mieszkańców Ryk.
Z tymi kablami trudno jak na razie ocenić czyja to byłą robota.

Polecam już teraz książkę L. Pietrzaka pt. „Antykomunistyczne podziemie zbrojne na terenie Inspektoratu Puławy 1944–1956”. Jednak ukaże się ona dopiero w kwietniu 2010 r.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
cygan

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: 02.12.2009 9:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystian Pielacha napisał:

Z tymi kablami trudno jak na razie ocenić czyja to byłą robota.

Byłoby naiwnością z mojej strony pewnie twierdzić że ZPP zerwała druty ubekom.(Chociaż teoretycznie możliwe).Chciałem tylko „podać do wiadomości”,że taka organizacja istniała o czym napewno w tamtym czasie a napewno i dzisiaj 99 procent mieszkańców nie wiedziało.
Ponieważ kolega „szpera” po archiwach to mam prośbę:proszę coś „wyszperać” o napadzie na wojskową placówkę łączności w Rykach.Ja ten napad pamiętam ale ciekaw jestem jaka jest oficjalna ubecka wersja,której też nie powinno się ślepo wierzyć.Przecież dokumenty przechowywane w archiwach już w czasie kiedy powstawały były doskonale fałszowane a specjalnie w tamtych czasach „upiększane”.Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krystian Pielacha

PostWysłany: 03.12.2009 23:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie przypominam sobie, żebym natrafił na wiadomości o takim wydarzeniu. Może jak przejrzę zebrane materiały, to coś się znajdzie. Jak możesz „Cyganie” to podaj jakieś bliższe namiary na tą akcję, najbardziej pomocna będzie jej data.
Fałszowanie dokumentów na pewno było. Ale też spotkałem się z taką sytuacją, że jedno wydarzenie, było opisywane w oddzielnych raportach przez trzy różne jednostki wojskowe bardzo odmiennie. Nawet sobie zaprzeczali.
Inną sprawą było wyolbrzymianie spraw ponad normę. W 1949 r. komendant PUBP w Garwolinie podniósł na nogi całą Wojewódzką Komendę MO w Warszawie, alarmując, że na terenie pow. Garwolin pojawiła się 200 osobowa banda UPA. Po pełnej mobilizacji okazało się, że to tylko kilkunasto osobowy oddział operujący na terenie pow. Kozienice. Kila razy przeszli na zwiady przez Wisłę i nic nie działając narobili wielkiego szumu.
Badanie dokumentów po 1944 r., szczególnie aparatu komunistycznego, to jest czasami wręcz paradoksalna sprawa.

Ostatnio zmieniony przez Krystian Pielacha dnia 06.12.2009 10:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 04.12.2009 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krystian Pielacha napisał:
Nie przypominam sobie, żebym natrafił na wiadomości o takim wydarzeniu. Może jak przejrzę zebrane materiały, to coś się znajdzie. Jak możesz „Cyganie” to podaj jakieś bliższe namiary na tą akcję, najbardziej pomocna będzie jej data.

Napad miał miejsce w czasie wakacji tzn. w lipcu lub sierpniu 1954 roku między godziną 12-tą a drugą w nocy. Noc była bardzo ciepła ale chyba nie dlatego żołnierze placówki biegali po szosie w kalesonach i na bosaka.Goniono kogoś w kierunku miasta.Podobno napastników było więcej ale udało sie schwytać tylko jednego, w trzcinie między stadionem a stawem Buksa.Odprowadzono go na MO.Najwięcej na ten temat wiedzieli podobno piekarze,którzy jak wiadomo pracowali w nocy.Pamiętam,że widział to pan Janus,który już niestety dawno nie żyje.
Powrót do góry
Krystian Pielacha

PostWysłany: 05.12.2009 17:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z 1954 r. bardzo jeszcze nie przeglądałem dokumentów. Jak uda mi się natrafić na jakieś dokumenty odnośnie tego wydarzenia to oczywiście dam znać.
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 13.12.2009 11:26    Temat postu: (kopia)z okazji rocznicy 13 grudnia Odpowiedz z cytatem

W internecie znalazłem i zamieszczam fragmenty w kopi pierwsza i 151 strona; „IPN Warszawa 2001 –STAN WOJENNY W DOKUMENTACH WŁADZ PRL (1980- 1983) [przez linki do powiększeń] Proszę klikać na teksty do powiększenia
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7e2703d66dac6384
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d5d5d450e8f9cfb3
W kopi tekstu „Lublin” i poniżej zaznaczyłem fragmenty wzmianki dotyczący mojej osoby Henryka Moniszko – widniejący w tekście zarzut to był pretekst- zatrzymania, aresztu 48 godzin rewizji (pod moją nie obecność) w pracy i domu, .długie przesłuchania w Rykach i Lublinie na wiele zarzutów między innymi –nagrywania i udostępniania innym wiadomości z zachodnich rozgłośni… Obszerny temat, którego innym razem opiszę, a obecnie nadmienię też, że „ S.B. rycka” zemściła się między innymi za fakty jakie przekazałem przyjacielowi Ś.p. księdzu prałatowi - proboszczowi i dziekanowi Marianowi Piotrowskiemu

[ Dodano: 13.08.2008 22:07 ]
Na p.s. w czasie kiedy przebywałem w areszcie między innymi sprawdzali stan wyłączonych telefonów. Podobno około 10 abonentów było bez zgody włączonych. Przed "stanem wojennym" Ryki posiadały czynnych około 550 abonentów (w dzienniku dyżurnych zamieściłem adnotacja- którą to stronę posiadam, że po 15 tej dyżurni centrali odpowiadają za stan włączonych numerów). Żeby upilnować i odpowiadać za stan włączonych abonentów to kierownik musiał by sam przebywać na centrali całe doby -widoczny niesłuszny zarzut a tylko był "pretekst" SB-eków....
Powrót do góry
Irek_Swirek

PostWysłany: 16.12.2009 9:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zdjęcie pana Henryka które znalazłem w szkole
Powrót do góry
Krystian Pielacha

PostWysłany: 09.04.2010 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cyganie. Niedawno zakończyłem przeglądanie akt Dowództwa Okręgu Wojskowego I Warszawa. Niestety nie natrafiłem tam na żadną informację dot. napadu na palcówkę łączności w Rykach. Zważywszy że w raportach odnotowywali wszelkie kradzieże na najbardziej odległych wioskach, to o tym na pewno powinno coś się zachować. Niedługo będę zaczynał przeglądać akta innych instytucji wojskowych może tam na coś natrafię. Może najlepiej by było poszukać akt po wojskach łączności z naszego terenu. Jak coś znajdę to dam znać. Przeglądanie zajmie jednak trochę czasu.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl -> Wspomnienia Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: