Forum forum.ryki.pl
Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wydarzenia związane z "kościelnictwem" w Rykach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl > Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat - Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janek-ryki

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: 30.08.2008 19:51    Temat postu: Re:podczas malowania kościoła uległo zniszczeniu epitafium Odpowiedz z cytatem

Henryk M. napisał:

[ Dodano: 30.08.2008 17:17 ]
Kopia projektu posadzki obecnego kościoła (1200m.2)
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=992b79ecd2800111

Epitafium ks. Mariana Piotrowskiego znajdowało się w kościele przy ołtarzu N.M.P.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Henryk M.

PostWysłany: 31.08.2008 6:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"unikalne" zdjęcie epitafium ks. prałata Mariana Piotrowskiego znajdowało się w kościele przy ołtarzu Matki Bożej Śnieżnej. (za życia ks. było przykryte dywanem). Wykonane z nietrwałego szkła i w czasie przesuwania rusztowania do malowania zostało zniszczone. Proboszcz w tym czasie panujący zadecydował o likwidacji epitafium. W miejscach po epitafium i po drewnianym ołtarzu "soborowym" nie ułożono płytek zgodnie z projektem. (- myślę że nie wiedziano, gdzie projekt się znajduje). Drugie "unikalne" zdjęcie (na poprzedniej stronie) nagrobka na zabytkowym cmentarzu Piotra Danysza w pierwotnej formie; zostało przez rodzinę zadecydowane i wykonano nowy nagrobek.( zdjęcia foto; H. Moniszko) Pozdrawiam
-----------------------------------------------------------------------------------------
Z cmentarza przy Królewskiej - foto dn. 31.08.2008r.
[ Dodano: 01.09.2008 11:02 ]

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5de2aafe653f0e23

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=db18c9aa058d9b78

/kopia z innego miejsca forum/
[ Dodano: 17.10.2008 6:00 ]
Książka pt. "Dzieje Parafii w Rykach"
Forum; forum.ryki.pl - Ogłoszenia
Autor Krystian - Wiadomość
Wysłany: 15.10.2008 12:15 Temat postu: Książka pt. "Dzieje Parafii w Rykach"
Książkę mojego autorstwa pt. „Dzieje parafii w Rykach” można nabyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rykach. Cena 20 zł.

Jest ona szczegółową i obszerną monografią dziejów tejże parafii (XV–XXI w.). Została przygotowana w oparciu o solidną bazę źródłową i jest wynikiem kilkuletnich badań prowadzonych przez autora. Zawiera wiele oryginalnych ustaleń oraz nowatorskich tez, pozwalających na zweryfikowanie dotychczasowego stanu wiedzy na ten temat. Można się z niej dowiedzieć między innymi o okolicznościach powstania parafii, o tym ile mogło być kościołów w Rykach do czasów obecnych, dlaczego w pierwszych wiekach zmieniało się kilkakrotnie ich wezwanie i wiele innych ciekawych informacji. Jej treść stanowi również bogaty opis obecnego kościoła w Rykach, codziennego życia parafian, a także istniejących ruchów i organizacji religijnych. Wielu mieszkańców parafii będzie mogło odnaleźć swoich przodków, którzy brali czynny udział w życiu parafii. Uzupełnieniem publikacji są ciekawe zdjęcia, zwłaszcza te dotychczas nieznane mieszkańcom Ryk.
Życzę miłej lektury
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Irek_Swirek

PostWysłany: 26.10.2008 20:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy są tam może zdjęcia wnętrza starego kościoła, bo słyszałem o slajdach z takimi zdjęciami
Powrót do góry
Krystian Pielacha

PostWysłany: 26.10.2008 23:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest jedynie szkic poziomy kościoła św. Jakuba. Natomiast slajdów, zdjęć lub innych obrazów wnętrza kościoła nie odnalazłem i w ogóle o nich nie słyszałem. Może ktoś je ma w prywatnych zbiorach lub są przechowywane w jakimś muzeum lub archiwum. Jest w Warszawie Narodowe Archiwum Cyfrowe (do 2007 r. Archiwum Dokumentacji Mechanicznej), może tam coś by się znalazło. Inne miejsca nie przychodzą mi zarazie do głowy.
Pozdrawiam
Powrót do góry
jagoda_z_Ryk

PostWysłany: 15.11.2008 18:37    Temat postu: Wydarzenia zwiazane z "kościelnictwem" w Rykach Odpowiedz z cytatem

Droga RyczAnko, jakże zgadzam się z opinią Twojego Gościa _ Angielki, że nasze cmentarze to "wesołe cmentarze".
Nie wiem jak Państwa, ale jak ja wchodzę na cmentarz przy ul. Królewskiej, to ogarnia mnie przerażenie, a dlaczego? Otóż dlatego, że brak nam ( większości) gustu, smaku i nie wiem jeszcze czego?. Te groby wyglądają jak oblepione choinki, różne kolory,wzory i dekoracje wprowadza chaos, niesmak i brak szacunku dla zmarłych. Te jaskrawe, kolorowe sztuczne kwiaty, dziwne umalowane lampiony to kisz, odpust i komercja. Ludzie winni się opamiętać, posadzić coś żyjącego, krzew, kwiatek czy drzewo, krzyż z brzozy, ale to komercja i kto większy i pokaźniejszy pomnik z marmuru zafunduje swoim przodkom. Koszmar. A odnośnie opłat na cmentarzu to ogromnie mi się to nie podoba, jak zaakceptowała to rada parafialna. Administrator cmentarza owszem, niech będzie porządek. Cmentarz był budowany przez wiernych z parafii. Pamiętam jak mój śp. Ojciec jeździł furmanką ze wsi do pracy i tam za darmo pracowali, a teraz ja mam za to płacić. Kto zapytał parafian o zdanie, jak tak można lekceważyc ludzi.

[ Dodano: 15.11.2008 18:46 ]
Droga RyczAnko, jakże zgadzam się z opinią Twojego Gościa _ Angielki, że nasze cmentarze to "wesołe cmentarze".
Nie wiem jak Państwa, ale jak ja wchodzę na cmentarz przy ul. Królewskiej, to ogarnia mnie przerażenie, a dlaczego? Otóż dlatego, że brak nam ( większości) gustu, smaku i nie wiem jeszcze czego?. Te groby wyglądają jak oblepione choinki, różne kolory,wzory i dekoracje wprowadza chaos, niesmak i brak szacunku dla zmarłych. Te jaskrawe, kolorowe sztuczne kwiaty, dziwne umalowane lampiony to kisz, odpust i komercja. Ludzie winni się opamiętać, posadzić coś żyjącego, krzew, kwiatek czy drzewo, krzyż z brzozy, ale to komercja i kto większy i pokaźniejszy pomnik z marmuru zafunduje swoim przodkom. Koszmar. A odnośnie opłat na cmentarzu to ogromnie mi się to nie podoba, jak zaakceptowała to rada parafialna. Administrator cmentarza owszem, niech będzie porządek. Cmentarz był budowany przez wiernych z parafii. Pamiętam jak mój śp. Ojciec jeździł furmanką ze wsi do pracy i tam za darmo pracowali, a teraz ja mam za to płacić. Kto zapytał parafian o zdanie, jak tak można lekceważyc ludzi.
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 15.11.2008 20:15    Temat postu: Re: Wydarzenia zwiazane z "kościelnictwem" w Rykac Odpowiedz z cytatem

Chociaż

Ostatnio zmieniony przez cygan dnia 06.12.2010 10:24, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 15.11.2008 21:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grób nieznanych żołnierzy – cmentarz zabytkowy w Rykach -
(- fotografie poniżej z 13.04 i 06.09.2008r.- tablicy nagrobnej -
żołnierza Armii Polskiej z 3 września 1944 roku, a nie z roku 1939 ...)- -oczywiście jest prawdą że widziano u żołnierza guziki z orzełkiem Polskim...
"35 grobów Armii Czerwonej znajdowało się ale w parku przy Warszawskiej"

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d3bffa7dd193cfc0

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c2f26155416c3020
Po wybudowaniu dużego cmentarza żołnierzy Radzieckich za Garwolinem (w pobliżu drogi) W Rykach z parku przy Warszawskiej widziałem jak odkopywano mogiły i zabierano żołnierzy Radzieckich - (Za małym przejściem w ogrodzeniu od strony ulicy Poniatowskiego do Pałacu) mogło być około 30 a może więcej mogił żołnierzy Radzieckich oznaczonych nagrobkiem z desek pomalowanych na czerwony kolor na szczycie była gwiazda. Pan St. Prządka (z Warszawskiej) opowiadał, że po wojnie uczestniczył w uroczystości nad grobami żołnierzy Radzieckich pochowanych tylko w parku. Inny fakt opowiadał, że na cmentarzu przy Królewskiej w czasie kopania pod jego rodzinny grobowiec natrafiano na sprzączki od pasów wojskowych. Wcześniej od dwu innych osób słyszałem że w tym miejscu (niedaleko ogrodzenia) pochowano żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku. (Na sąsiednich mogiłach widnieją daty 1939r.) Jeśli wiedziano o pochowanych żołnierzach Radzieckich na zabytkowym cmentarzu w Rykach to też żołnierzy zabrano na nowy cmentarz w Garwolinie.
- Ponadto informacja jaką podaje pan Lipski może być z ustnego przekazu - faktów pomylonych, lub może pochowano pojedynczych żołnierzy rosyjskich, a nie w liczbie 35. Jest też zastanawiające jeśli w parku był cmentarz z gwiazdą to dlaczego miano chować żołnierzy Radzieckich na katolickim cmentarzu. Kol. Romek P. mieszkający po drugiej prawie stronie byłego cmentarza w parku - twierdzi że posiada fotografie przy nagrobku z gwiazdą. Swego czasu na spotkaniu z kol. Ś.p. Romualdem C. rozmawialiśmy gdzie dokładnie w parku przy Warszawskiej byli chowani żołnierze Rosyjscy. Innym razem rozmawialiśmy o żołnierzu Polskim pochowanym w parku...

[ Dodano: 17.11.2008 9:56 ]
cygan napisał:

Na dzisiejszym pomniku napisane jest,że są to polscy żołnierze z września 1939.Na forum podawano różne bajki

W tym wypadku autor wcześniejszego postu słowo "bajki" pasuje ale dla "cygana"
Pozostaje z całym uznaniem i szacunkiem dla autora poprzedniego postu. Pozdr.
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 28.12.2008 21:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Henryk M."]

Ostatnio zmieniony przez cygan dnia 06.12.2010 10:26, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
halina

PostWysłany: 01.01.2009 15:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jak to jest z tym" Grobem Nieznanych Żołnierzy"?Czy ktoś może wytłumaczyć,dlaczego w 1990 roku byli to "nieznani "żołnierze radzieccy?Skąd wzięła się ta nowa tablica?Kto zlikwidował tablicę poprzednią?
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 01.01.2009 16:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

„p.s.”
Pan Stanisław Prządka opowiadał, że po wojnie uczestniczył w uroczystości przy mogiłach żołnierzy Radzieckich pochowanych tylko w parku. Nad grobami w parku przemawiał wójt Ryk p. Rybak (mieszkaniec Bazanowa). Wcześniej pisałem a dziś szykowałem zdjęcia między innymi z graficzną rekonstrukcja pomnika którego dobrze pamiętam jak też widziałem ekshumację żołnierzy Radzieckich z Parku w Rykach. (dobrze też pamięta mogiły radzieckie w Parku z „pomnikiem” Romek Piątkowski) Odnośnie dwu tablic informacyjnych na cmentarzu zabytkowym i jednej przy pomniku koło kościoła i tej trwałej z kamienia (jak na foto) można by rozpytywać pierwszych członków a szczególnie byłego przewodniczącego T.P.R. Jednak to długi temat ten i podobne ale do osobistej rozmowy. Obecnie zauważyć warto że na fotografii z 1990 roku pozostawiono katolicki krzyż z krucyfiksem. Natomiast tylko się domyślam, że tablica o żołnierzach Radzieckich została zlikwidowana w Wolnej Polsce. ( ... ) W nawiązaniu do mojego wywiadu z redaktorem miesięcznika grudniowego - 2008r. „Wasze Sprawy” (piszę z pamięci) Obecnie należy zająć się między innymi; upamiętnieniem tablicą cmentarza z kościołami na Skweru, Cmentarza – kirkuta. Może komuś uda się przekonać Zarząd T.P.R. o takiej potrzebie (mnie przez kadencje członka w zarządzie nie udało się przekonać - przykro). Pozdrawiam

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dcb5e2819814a01c
Powrót do góry
halina

PostWysłany: 02.01.2009 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Muszę dotrzeć do tych ,którzy opiekowali się grobem żołnierzy. Może dowiem się , kto zlikwidował tabliczkę i dlaczego to zrobił.
Powrót do góry
janek-ryki

PostWysłany: 02.01.2009 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Henryk M. napisał:
Obecnie należy zająć się między innymi; upamiętnieniem tablicą cmentarza z kościołami na Skweru, Cmentarza – kirkuta.

Była też tabliczka informacyjna z prawej strony pomnika "Bojownikom o Wolność Ojczyzny" Natomiast były ale duże tablice informujące kto się parkiem opiekuje... Może od jakiegoś czasu brak opiekujących i zlikwidowano tabliczki ?. Myślę, że łatwiej będzie się dowiedzieć o istniejącej tablicy z kamienia na płycie grobu...
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 03.01.2009 19:03    Temat postu: tablica z kamienia na płycie grobu ... Odpowiedz z cytatem

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=821224553a694846
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 04.01.2009 22:43    Temat postu: Re: tablica z kamienia na płycie grobu ... Odpowiedz z cytatem

Chciałbym

Ostatnio zmieniony przez cygan dnia 06.12.2010 10:26, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
halina

PostWysłany: 31.01.2009 15:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda na to ,że to ci żołnierze mogą być pochowani na cmentarzu przy Młynarskiej.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl -> Wspomnienia Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: