Forum forum.ryki.pl
Szukaj Użytkownicy Grupy Profil Rejestracja Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Żydzi, Niemcy, Węgrzy,Włosi........... w Rykach
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl > Wspomnienia
Zobacz poprzedni temat - Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cygan

Ostrzeżenia: 0/5

PostWysłany: 08.05.2008 22:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krzysztof Dunin napisał:
... Liczę na to, iż my forumowicze dowiemy się jakie są Pańskie zapatrywania na rozwiązanie tej sytuacji...

Zgadzam się w zupełności z "Krzysztofem Duninem".Ale ....

Od pewnego czasu chcemy aby pan Burmistrz podjął jakieś kroki w sprawie zdewastowanego cmentarza żydowskiego.Myślę,że trochę rozumiem wstrzemięźliwy stosunek Urzędu Miasta do tego zagadnienia.Bo przecież to sprawa dość delikatna.Nie oszukujmy się!Dla większości społeczeństwa miasta Ryki, jakiekolwiek inwestycje na Borku, byłyby solą w oku.A według większości to Żydzi powinni przysłać pieniądze z Ameryki i swój cmentarz odbudować...I spójrzmy raz jeszcze prawdzie w oczy: ta większość naszych współobywateli ma problem ze swoim stosunkiem do starozakonnych.Tak zresztą jak i w innych miastach Polski.I żadne obrażania się na prof.Grossa tutaj nie pomogą.
Według mnie zajęcie się tym świętym miejscem, to jest zadanie dla TPR,który w tej chwili ma charakter „stowarzyszenia historii dawniejszej”.Sądząc po głosach na Forum, chętnych ludzi do pracy w ewentualnej komisji, która by się tą sprawą zajęła,jest dużo.Urząd Miasta mógłby tylko w tym pomóc.Na przykład zamawiając u geodezji wytyczenie granic cmentarza bo teraz nie wiemy gdzie się on kończy a gdzie zaczyna.Na taką inwestycję nikt nie może np powiedzieć,że "robi się na Borku a w mieście są dziury w chodnikach".
Potomków ryckich Żydów nie interesuje dzisiejszy stan cmentarza,który nie świadczy o nich ale o nas.
Główną siłą napędową całego projektu miałoby być TPR a nie p.Burmistrz[/quote]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RyczAnka

PostWysłany: 09.05.2008 15:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według mnie, to żadna łaska podatników, ani Urzędu Miasta. Mienie pożydowskie przez te wszystkie lata juz dawno "zarobiło" na ogrodzenie miejsca spoczynku Zydów na Borku.
Opłaty za wieczyste dzierzawy, podatki od nieruchomości.... Można wyliczyć jakie sa przychody (lub jakie były) w ciągu roku.

Dziwi mnie jednak, ze potomkowie ryckich Żydów nie są zainteresowani miejscem spoczynku swoich dziadków, pradziadków. Może to właściwe wyrażenie ......
Czy w ich kulturze nie ma takiej tradycji? Czy odwiedzaja tylko groby cadyków?
Starania o godny stan miejsca pochówku przodków nie jest tak spektakularne, jak głoszenie o krzywdach jakich doznali ? Mam mieszane uczucia.....
Powrót do góry
halina

PostWysłany: 09.05.2008 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, można mieć mieszane uczucia, ale to nie Żydzi doprowadzili cmentarz do takiego stanu ,jaki jest obecnie.Oni odeszli w 1942 r.a dzieła zniszczenia dokonali nie tylko Niemcy.To ,że macewy znajdują się u mieszkańców naszej miejscowości ,chyba o czymś świadczy.Nie znam wystarczająco żydowskich zwyczajów,ale uważam, że zabezpieczenie miejsca pochówku należy obecnie jednak do naszego miasta. Widziałam nasze polskie cmentarze za wschodnią granicą .Przez tyle lat nikt o nie nie dbał,chociaż w Polsce mieszkają potomkowie tam pochowanych...
Powrót do góry
Puchatek

PostWysłany: 09.05.2008 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cygan ma rację. Jeśli władze miasta z własnej inicjatywy by zaczęły coś robić i to finansować to sprawa szybko stałaby się przedmiotem rozgrywek różnych "lokalnych polityków". Potrzebna jest zatem jakaś "społeczna inicjatywa" z dyskretnym wsparciem UM. Udział TPR-u wydaje się tu naturalny tylko potrzebny jest ochotnik, który poinformuje o tym Panią Prezes bo do internetu to ona chyba nie zagląda. Chętni jacyś są ?

Ostatnio zmieniony przez Puchatek dnia 09.05.2008 22:32, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 09.05.2008 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aniu to co dowiedziałem sie od dawnego mieszkańca Ryk i drugiego gdzie jest pochowana jego ciotka to są niezamożni Żydzi. (Zamożni z Ryk i ich rodziny zostały pomordowane...) Dlatego wspominali że jeśli ktoś może pomagać np. w finansowaniu ogrodzenia to amerykańscy Żydzi. Natomiast człowiek z fundacji ... na spotkaniu powiedział że w Polsce jest (dokładnie teraz nie pamiętam ale ponad 1000 cmentarzy) i zdaje się ze wybierają te gdzie pozostała pewna ilość nagrobków. Jest faktem z okolicy że plany ... były prawie razem robione dla Ryk i Bobrownik, a tam trafił się zamożny Żyd i z finansował dawno temu. Zdaje się że niedawno sponsor dużą pracę wykonał w Kozienicach. W Łukowie nie wiem kto finansował, ale Halinka dowie się i napisze (to tak kilka słów "z marszu") Pozdrawiam Henryk
p.s. pani prezes T.P.R. (mgr. historii) powiedziała "nie mam czasu na czytanie forum" (pozostawiam bez komentarza) Przez cztery latach jak byłem w Zarządzie TPR to często mówiłem o kirkucie i nie tylko i nie udało się przekonać o potrzebach (długi temat) ... Dla wszystkich może i "bojących"... przypomnę co kiedyś pisałem; Mój Pan Jezus, N.M.P. i Apostołowie byli Żydami ...(w rozmowie nieraz pytam a Twój... i jeśli usłyszę że Też to kończę -odczep się od Żydów)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
cygan

PostWysłany: 09.05.2008 23:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RyczAnka napisał:

Dziwi mnie jednak, ze potomkowie ryckich Żydów nie są zainteresowani miejscem spoczynku swoich dziadków, pradziadków. Może to właściwe wyrażenie ......
Czy w ich kulturze nie ma takiej tradycji? Czy odwiedzaja tylko groby cadyków?
Starania o godny stan miejsca pochówku przodków nie jest tak spektakularne, jak głoszenie o krzywdach jakich doznali ? Mam mieszane uczucia.....

Po pierwsze tych potomków jest bardzo mało.Jeżeli z ryckich 3000 tysięcy przeżyło około setki to wszystko.Kilku wróciło do miasta po wojnie ale nie wszyscy ten powrót przeżyli.Reszta uciekła.Oczywiście,że jak w każdej innej kulturze tak i oni też odwiedzają groby swoich przodków.

Na cmentarz rycki zaczęli przyjeżdżać już w latach 50-tych , co powiedzmy sobie,w tamtym czasie było nie lada wyczynem.Taka wizyta często kończyła się przesłuchaniem na milicji jeśli już nie samego Żyda to tego,który go tam zaprowadził.Bo „po co ma tutaj jeździć i oglądać”.Po zobaczeniu w jakim stanie jest „miejsce spoczynku jego dziadków” oraz po zaznanych perypetiach nie umiem sobie wyobrazić nawet bogatego Żyda,który z gotówką w ręku przyjechałby do Ryk z prośbą,że chce odbudować kierkut na Borku.Natomiast mogę sobie doskonale wyobrazić w jaki sposób załatwiono by go w Urzędzie Miasta a również ....te entuzjastycznie go witające tłumy mieszkańców.A o tym oni napewno doskonale wiedzą...

Kierkut na Borku w odróżnieniu od grobów cadyków jest doskonale zdewastowany.Jak na nim może ktoś znaleźć grób swoich przodków-nie wiem.Oni już raz się „postarali o godny stan miejsca pochówku” tylko,że my go im zniszczyliśmy.Ja również mam mieszane uczucia dowiadując się,że Żydzi w „spektakularny sposób głoszą o swoich krzywdach”.

Dla p.Henryka i trochę dla odprężenia, powiedzenie powszechnie znane o pięciu Żydach ,którzy zmienili świat i ludzkość:Mojżesz-ludzkie głowy,Jezus-ludzkie serca,Marks-ludzkie żołądki,Freud-ludzkie przyrodzenie i Einstein,który dowiódł,że wszystko jest względne.Pozdrawiam[/quote]
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 10.05.2008 10:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zainteresowanych proszę do działu "Ważne sprawy" Cmentarz -kirkut Ryki
/ na dziś 6178 wyświetleń / można korzystać i z linków...
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e1723b64ccd974a3
/ link do większego formatu zdjęcia z tekstem /
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=84602e0de1cd2ca7

Powrót do góry
RyczAnka

PostWysłany: 10.05.2008 10:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cyganie!
Mam szacunek dla wszystkich nacji, nie mam uprzedzeń rasowych, nie należałabym ani do Ku-Klux-Klanu, ani do organizacji antysemickich, ani nie przeszkadzaja mi Wietnamczycy na naszym targu.
Z powagą odnoszę się do losów wszystkich narodów eksterminowanych w czasie II Wojny Swiatowej.

Więc dla wyjaśnieniai - napisałam, że starania o godny stan miejsca pochówku nie jest spektakularne, a nie że w spektakularny sposób głosza o swoich krzywdach.
To jest różnica - chyba przyznasz sam.
Nigdy nie pomniejszałam odpowiedzialności mieszkańców naszego miasta za to co się działo w tragicznych dla Zydów latach 40-tych, oraz dewastacji kirkutu. Zresztą pisałam o tym w dawniejszych wypowiedziach .
Moje stwierdzenie - może niefortunne, spowodowałeś uzywając równiez niefortunnego okreslenia " nie są zainteresowani".

I tak jak pisałam- środki na ten cel są we wpływach naszej gminy z użytkowania mienia pozydowskiego. A jesli mnie pamięc nie zawodzi, to chyba nasza gmina nawiązywała juz kontakt w tej sprawie z warszawską gmina żydowską ?
T.P.R. nie ma własnych (tak mi się wydaje) funduszy, chyba że przekazałoby na ten cel datki zebrane na renowacje nagrobków na zabytkowym cmentarzu.

Ps. Ty Cyganie piszesz kierkut, ja kirkut - jak powinno być prawidłowo?
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 10.05.2008 21:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RyczAnka napisał:
.

Ps. Ty Cyganie piszesz kierkut, ja kirkut - jak powinno być prawidłowo?

Jeżeli RyczAnka pójdzie na kirkut a ja na kierkut to dojdziemy na to samo miejsce.Musimy wierzyć np. Słownikowi Wyrazów Obcych.Pozdrawiam
Powrót do góry
TicTac

PostWysłany: 11.05.2008 6:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[/quote]

O tym, czy miejsce jest uznane za cmentarz decyduje fakt pochówku zmarłych a niekoniecznie obecność widzialnych form architektury w postaci pomników lub w przypadku ryckiego kierkuta - macew.

W Lublinie, w okolicy ul. Walecznych, jest również cmentaż żydowski a ściśle teren po cmentarzu, który w obecnej chwili porasta trawa. Jest to teren otwarty, przez który prowadzi aleja a o tym , że jest to "miejsce pamięci" świadczy okolicznościowa tablica i piekne ogrodzenie.
Myśle, że można by było pochylić się nad tym rozwiązaniem i rozpatrzec taką forme uczczenia miejsca pochówku dawnych mieszkańców Ryk.

[ Dodano: 12.05.2008 7:03 ]

W uzupełnieniu wpisanych przeze mnie na jednym z wcześniejszych postów myśli na temat szacunku do historii i przeszłości a wypowiedzianych przez niekwestionowane autorytety i Wielkich Polaków : Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego chciałby dodać myśl kolejną:

"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości"

Marszałek Józef Piłsudski

Wszystkim, którym są bliskie sercu: miasto Ryki i jego historia, zwłaszcza osobom mieszkającym w innych miejscowościach Polski oraz poza jej granicami, polecam stronę, na której znalazłem tę piękną sentencję.

http://www.tpr.kultura.lubelskie.org/

i chciało by się powiedzieć:
"Po ich owocach poznacie ich" (Ew. Św.Matateusza 7:16)
Cool

[ Dodano: 12.05.2008 16:23 ]
W nawiązaniu do powyższego proponuję aby działacze Towarzystwa Przyjaciół Ryk podjęli starania o wpis towarzystwa do poniższego rejestru:

http://opp.ms.gov.pl/

Sam chętnie a myślę , że wiele osób również jeszcze chętniej, przekaże 1% od podatku na działalność statutową TPR.
Znajdą się wiec pieniądze i na ogrodzenie cmentarza i na inne szczytne cele towarzystwa.
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 13.08.2008 21:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[l

Ostatnio zmieniony przez cygan dnia 21.08.2008 16:13, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Henryk M.

PostWysłany: 13.08.2008 21:42    Temat postu: o miejscu na fotografii Odpowiedz z cytatem

Na zamieszczonej starej fotografii może być to miejsce przy obecnej ulicy Poniatowskiego. (Obok tego budynku jest przejście pomiędzy ulicami; Kościuszki a Poniatowskiego ) W czasie odwiedzin Ryk przez byłego mieszkańca - Żyda (z synem i wnukiem), który mieszkał w miejscu, gdzie obecnie jest wybudowany budynek i mieści się Sąd to wspominał też, że znajdowała się przy uliczce piekarnia. Pamiętam że po wojnie (jak na foto powyżej) znajdował się sklep z piekarnią. W późniejszych latach mój ojciec kupił połowę budynku i tam zamieszkał a od ulicy i prowadził usługi szklarskie. (Obecnie w tym miejscu jest sprzedawana odzież używana). [ fotografia widok; "uliczka-" z Poniatowskiego w stronę Kościuszki w czasie odwiedzin- byłego mieszkańca Ryk- upamiętniające pobliskie miejsce zamieszkania ]

Nie miałem informacji o zmianach i nie zaglądałem do tego tematu. Przed chwilą znalazłem kopie zdjęcia (Barbary z mamusią i ciocią) z około 1945-46r. dla porównania czy może być miejsce którego opisywałem. Widać że nie jest to miejsce jakie na wcześniejszej fotografii. Ja też zastanawiałem się o chodniku. Myślałem też że może ul. Wylot piekarnia p. Miłosza, ale nie pasował mi chodnik. (po wojnie nazywaliśmy tretułar)
URL=www.fotosik.pl][/URL]

Ostatnio zmieniony przez Henryk M. dnia 26.08.2008 14:12, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
cygan

PostWysłany: 25.08.2008 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kliknąć aby zwiększyć

Niestety, nie jest to ulica 11Listopada (Poniatowskiego) ale Rynek.Tylko na Rynku był od strony domów bruk,potem chodnik a potem znów bruk.Potem bruk przechodził w rynsztok.Szukamy dalej

Również unikalne zdjęcie.Ryccy i dęblińscy Żydzi pędzeni na rampę.Napewno wszyscy poznają wieżę ciśnień

Ostatnio zmieniony przez cygan dnia 07.12.2008 23:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
TicTac

PostWysłany: 13.10.2008 16:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zagadka lub test na umiejętność czytania dla mieszkańców Ryk / i okolic/ :

Ostatnio zmieniony przez TicTac dnia 16.10.2008 4:08, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
halina

PostWysłany: 14.10.2008 15:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na czerwonej okładce jest napisane:Księga Ryk.Na drugiej okładce :Ryki.Czy dobrze przeczytałam?
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum forum.ryki.pl -> Wspomnienia Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

Skocz do: